GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GÜMÜŞKOD Kodlama Eğitimi Projesi

Bilge Kunduz Etkinliğine Rekor Katılım

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde gönüllülük esasıyla gerçekleştirildi.
Bilge Kunduz Etkinliğine Rekor Katılım

02-02-2022

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde gönüllülük esasıyla gerçekleştirildi.

GÜMÜŞKOD Kodlama Eğitimi Projesi kapsamında, Bilge Kunduz etkinlikleri öğrencilerimizden yoğun katılım sağlandı.

Sonuçların açıklanmasıyla bu yıl İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir illerinden sonra geniş katılım sağlayan 5. İl Gümüşhane oldu. Okul sayısı göz önüne alındığında ilimizden ciddi bir katılım sağlanarak İlimiz genelinde 65 okul ve 2 bin 246 öğrencinin katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları arttırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Uluslararası etkinliğe katılan üye ülkeler arasında Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Estonya, Almanya, Hollanda, Polonya, Avusturya, Letonya, Slovakya, İtalya, Finlandiya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Slovenya, Japonya, Belçika, Kanada, Kıbrıs, İsrail, İspanya, Bulgaristan, İsveç, Tayvan ve Avustralya yer almaktadır. Etkinliğe katılmayı planlayan ülkeler arasında ise Türkiye, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Malezya, Meksika, Singapur, Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, bilgisayar bilimi konusunda sorulardan oluşmaktadır. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.

Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak ülkemize katma değer katacaktır.

Detaylı bilgi için: https://bilgekunduz.org/

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077 176

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.